סוגי שילוח בינלאומי

מה היתרונות והחסרונות של השילוח הימי ושל השילוח האווירי ומה ההבדל בין השניים.


שילוח בינלאומי הוא לא רק תחום עיסוקם של סוחרים, של חוזרים מחו"ל המביאים מכולה של רהיטים או מי שמייבא רכב. כולנו יכולים לשלוח או לקבל מוצר מחו"ל וחלק גדול מאיתנו עושה את זה. גם קבלת חבילה או מעטפה מרכישה מקוונת בחו"ל, היא תוצר של שימוש בשירותי שילוח בינלאומי או אם תרצו תובלה בינלאומית, שהרי משתמשים בכלי תובלה שונים. שילוח בינלאומי ניתן לבצע דרך האוויר, הים או היבשה. בישראל, אנו משתמשים בד"כ רק באוויר ובשילוח ימי.

ישנם מס' הבדלים בין השילוח האוויר והשילוח הימי והבחירה צריכה להיות בהתאם לצרכים.

שילוח ימי - הובלה בדרך הים, יציאה מנמל ימי. מס' יתרונות חשובים לשילוח הימי:

  • יתרון ראשון הוא האפשרות של משלוחים גדולים מאוד, כגון: כלי תחבורה, מיכון, ריהוט ועוד ועם התקדמות הטכנולוגיה, אף ניתן לשלוח מוצרים הזקוקים לווויסות טמפרטורה מיוחדת, בתוך המיכליות, כגון: מוצרי מזון, תרופות וכו'.
  • יתרון נוסף להובלה ימית הוא המחיר. בתחום השילוח הבינלאומי המחיר של שילוח ימי הוא נמוך בהרבה, יחסית לשילוח האווירי ולכן הובלה זו מוזילה רבות את עלות המשלוחים.
  • יתרון נוסף ולא פחות חשוב בהובלה דרך הים היא האפשרות לשלוח סחורה, גם אם אינה ממלאת מכולה שלמה, יחד עם סחורות של אנשים אחרים, כך שאתם חוסכים תשלום על מכולה שלמה. השיטה נקראת קונסולידציה (LCL).
  • שיטת שילוח ימי נוספת היא "מדלת לדלת" (FCL). חברת השילוח דואגת כי המכולה מגיעה אליכם למילוי, מועברת לנמל אל האוניה ומגיעה עד לפתח החברה במדינת היעד. צורת משלוח זו מאפשרת לכם בטחון מוחלט, שאין מגע של אדם אחר בזמן האריזה ואתם יודעים בדיוק מה שאתם שולחים. החסכון הוא שאינכם מיומנים באריזה במכולה, כך שיכולתם לחסוך במקום ואפילו להשתמש בשירותי LCL, כדי לחסוך כלכלית.

החסרון המשמעותי בהובלה הימית הוא הזמן, כאשר שילוח בינלאומי ימי הוא איטי משמעותית מהשילוח האווירי. הובלה ימית מתאימה למי שאינו מבקש לעמוד בלוח זמנים צפוף וקצר ומחוייב בתאריך יעד מהיר.

שילוח אווירי – הובלה בדרך האוויר, יציאה מנמל תעופה. יתרון השיטה - החסרון המשמעותי של ההובלה בדרך הים, הופך במקרה הזה ליתרון המשמעותי של ההובלה האווירית. מכיוון שהמשלוח האווירי יקר, יש לבדוק אם עלות ההשקעה שווה את המטען. הובלה אווירית זמינה מאוד ויעילה מאוד וניתן להוביל מטען למדינת היעד בזמנים קצרים ובבטחה.

מכיוון שהעלות קשורה למשקל המטען, צריך לקחת בחשבון שהתשלום יהיה בהתאם. דהיינו: אם יש לכם משקל כבד מאוד של משלוח – נסו לבצע זאת במשלוח ימי.