מצבות

בחירת מצבה שתהיה למזכרת למנוח קרוב


אף אחד מאיתנו אינו רוצה לחשוב על היום בו יצטרך להתמודד עם מותו של אדם קרוב, בטח ובטח שלא נרצה באותה תקופת אבל קשה להתמודד מול סידורי הלוויה ובחירת חלקת הקבר והמצבה. אך למרות הקשיים למשפחת הנפטר חשוב ליצור חלקת קבר מכובדת ומטופחת, שכן זו תשמש כעת כביתו הנצחי של המת ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת המצבה המתאימה והמשך טיפוחה גם לאחר הצבתה על חלקת הקבר.

הבחירה בסוג המצבה משתנה ממשפחה למשפחה ובמקרים רבים נובעת מתוך מסורת של עדה כזו או אחרת, כאשר ברוב העדות נהוג להתקין את המצבה כ- 30 יום לאחר הקבורה ומשום שיצירת מצבה לוקחת זמן, חשוב לבחור את המצבה כבר לאחר השבעה, על מנת שזו תהיה מוכנה ליום ה- 30. בנוסף לכך, משפחות אשר מבקשות לקבור את יקיריהן בבתי עלמין ציבוריים המנוהלים על ידי חברה קדישא, לעיתים כפופות לאחידות עם יתר הקברים מבחינת גודלה של המצבה, סוג האבן, הכיתוב והנוסח.

בבתי עלמין בהם למשפחה ישנה יד חופשית יותר בבחירת מצבה, כמו במקרה של בית קברות פרטי, ניתן ליצור חלקת קבר ייחודית יותר שתבטא באופן אישי את אישיותו של הנפטר, . הדבר הבסיסי ביותר המשפיע על מראה חלקת הקבר הוא כמובן המצבה עצמה .כאשר נדרשים לבחור מצבה, בעצם יש לבחור בין סוגי האבן השונים הקיימים כיום בשוק המצבות - בחירה המשפיעה כמובן גם על מחיר המצבה.

המצבה הסטנדרטית והפשוטה ביותר היא מצבה העשויה אבן חברון ומחירה מתחיל בכ- 1,500 שקלים, אך המחירים עולים כאשר מדובר בחומרים יוקרתיים יותר כמו מצבת שיש, בזלת, או אבן גרניט. בשנים האחרונות ניתן לראות גם מצבות מאבן טבעית וגדולה, כאשר מחירן של מצבות כאלו יכול להגיע גם עד 10,000 שקלים. מעבר לסוג האבן גם גודלה וצורתה של המצבה משפיעים על המחיר ועל כל בקשה לצורה מיוחדת או למצבה גדולה במיוחד, משלמים עוד כמה אלפי שקלים.

לאחר בחירת סוג האבן, חשוב להשקיע מחשבה גם בבחירת סוג הכיתוב. הכיתוב הסטנדרטי והמוכר ביותר הוא כיתוב של חריטה וצביעת האותיות בשחור או צבע אחר. כיתובים יוקרתיים וגם יקרים יותר הם כיתוב של התזת חול וגם אותיות בולטות עשויות ברזל, ברונזה, זכוכית או קרמיקה. כמעט בכל סוגי הכיתוב התשלום כולל כמות מסויימת של כ- 100 אותיות ועל כל אות נוספת משלמים עוד כמה שקלים.

גם כאשר בוחרים את סוג האבן וגם כאשר בוחרים את סוג הכיתוב חשוב לתת את הדעת לכך שמצבות נתונות לתנאי חוץ לא קלים. במשך הזמן, מצבה שלא מתוחזקת כראוי נשחקת, מתעקמת, מתערערת ואף נשברת. כך לדוגמא בחירת סוג אבן זולה במיוחד עלולה בסופו של דבר לעלות ביוקר, שכן אבן זולה נשברת בקלות רבה יותר וכך המשפחה יכולה למצוא עצמה משלמת על מצבה חדשה לגמרי לאחר כמה שנים. גם בבחירת הכתב משפחות אשר בוחרות בכיתוב בולט מברזל צריכות לזכור כי כיתוב כזה עלול להישבר בקלות רבה יותר ומעבר לכך ליפול קורבן לגנבי מתכות. גם במקרים כאלו, לאחר כמה שנים, נאלץ לשלם על כיתוב חדש.

גם מצבות שנבחרו מתוך מחשבה על תנאי החוץ הקשים, עומדות מול חוקי הזמן השוחק ולרבים אולי מוכר המראה העצוב של מצבות מוזנחות ולא מטופחות. מכיוון שמשפחות רבות אשר חוזרות אל שגרת היום יום הקדחתנית לאחר תקופת האבל, לא מוצאות את הזמן לטפל ולטפח את המצבה, כיום ניתן לשכור את שירותיה של חברה לשימור מצבות אשר תדאג לנקות את המצבה ולטפח את הצמחייה מדי תקופה מסויימת וגם במקרים של מצבות אשר הוזנחו משך שנים, לעולם לא מאוחר מדי ותמיד ניתן לבחור בשירות של שיפוץ מצבות. כך או כך לכולנו חשוב לדאוג לחלקת קבר ולמצבה מטופחת ומכובדת, כזו שתכבד את זכרו של האדם האהוב.