גגות רעפים

מהם היתרונות שבגגות רעפים, וכיצד מתקינים או מתקנים גגות אלו.


גג רעפים נחשב כחיפוי אידאלי לגגות ומשמש כמגן מפני חדירת מי הגשמים ושמירה על טמפרטורה נעימה בימי הקיץ, עקב צורתו הייחודית. רעפים הם חסיני אש ובעלי רמת עמידות גבוהה לאורך שנים. התקנת גג יכולה להיות תהליך קשה ומייגע. החומרים הנפוצים ביותר בשימוש, הם חימר או בטון. ישנם שלושה סוגים של רעפי חרס. אחד מיועד לאזורים קרים מאוד, אחד לאזורים מושלגים והסוג האחרון נועד לאזורים אשר בדרך כלל חמים. בחר את הסוג של אריח שהוא טוב ביותר עבור מזג האוויר באזור שלך, כדי להבטיח את עמידותם לאורך שנים רבות.

בין אם אתה מניח רעפים בגג חדש או מחליף רעפים פגועים בבית קיים, חשוב שתהיה לך הטכניקה הנכונה, כדי שלא יגרם נזק או שהתוצאה תהיה לא מספיק טובה. לכן, אם אינך בטוח שאתה בעל כישורים ראויים לביצוע ההתקנה, מומלץ כי תפנה לבעל מקצוע, לפחות לקבלת ייעוץ ראוי.

מאמר זה יסביר את השלבים בדרך אל התקנת גג הרעפים, אך זכור לעקוב אחר הוראות היצרן, המצורפים לחומרים שרכשתם. בעיקרון, לפני שניגשים להתקנת רעפים, צריך לזכור כי הגג אמור להיות אטום. חשוב כי תדע שרעפים בלבד אינם פתרון לאיטום מוחלט של מי הגשמים ולכן צריך להניח קודם כל יריעות איטום. את יריעות האיטום יש להניח על לוחות מיוחדים ולא ישיר על קורות הגג, כדי שיריעת האיטום לא תקרע, בזמן שמניחים את הרעפים. כך שבסופו של דבר, מתחת לרעפים קיימות 3 שכבות עיקריות: לוח הגבס, לוח בידוד ויריעת איטום. זו הדרך להבטיח כי לא יחדרו רטיבות ומים אל תוך הבית ובד"כ זהו סטנדרט במדינות רבות במערב. מכאן, השלבים הבאים, קצרים יותר:

  • הקם לעצמך פיגומים, כדי שתוכל לגשת בבטחה את הגג. בשלב זה יש צורך להעלות את הרעפים את הגג, על פי הכמות שתוכננה מראש. מומלץ לערום במספר מיקומים רעפים לעבודה, כדי שלא תצטרך להסתובב הלוך וחזור. יש לקחת בחשבון כי רעפים הם מאוד כבדים ובמידה ואין גג בטון יצוק, יגרם שינוי קל למבנה הבית.
  • חתוך פסי מתכת, עמידי קורוזיה והנח אותם בצמוד לאיזורים על הגג, אשר משנים את השטח הישר: ארובה, חלון צוהר וכו', כדי למנוע דליפות מיותרות אל תוך הגג. מסמר את פסי המתכת אל הגג באמצעות פטיש ומסמר קירוי, בעזרת 2 מסמרים. מסמר אחד לכל צד של פס המתכת, העליון והתחתון.
  • התחל להניח את השכבה הראשונה של הרעפים מכיוון המרזב, כלפי מעלה. סדר 2 שורות על 6 רעפים באופן מקביל ומסמר אותם אל הגג. ברעפים יש תופסנים מיוחדים, אשר מיועדים להנחת הרעף במקומו. בצע את התקנת הרעפים בצד אחד של הגג ואחר כך בצד השני.

המשך לערום את הרעפים ולמסמר אותם, בהתאם להוראות היצרן, על פי סוג הרעפים שרכשת. כל סוג של רעפים יערם בצורה שונה ולכן כדאי מאוד כי תמלא את ההוראות של היצרן בצורה מדוייקת, כדי לחסוך בנזקים או להסתכן בביצוע לא מוצלח ודליפה של מים. ברעפים ישנם חורים, המיועדים להכנסת המסמר ואת הרעף ממסמרים אל לוחות העץ של הגג.