עורך דין גירושין

מהם תפקידיו של עורך דין גירושין בשגרה.


בתחום דיני משפחה ישנם נושאים רבים. עורך דין המתמחה בדיני משפחה עוסק באימוץ, צוואה וירושה, נישואים אזרחיים ועוד. תחום נרחב שנמצא בתחום דיני המשפחה הוא הגירושין, וכיום יש עורכי דין שמתעסקים בזה, והם מסבירים ללקחותיהם איך מתגרשים, מה השלבים שעליהם לעשות, וכיצד עליהם לפעול על מנת שהם יצאו נשכרים ככל האפשר מהגירושין.

איך להתגרש נכון?

עורך דין גירושין מעניק יעוץ גירושין לצד אחד ולעיתים גם לשני בני הזוג שפונים אליו במטרה להגיע להסכם ולפשרה בגירושין. סדר יום של עו"ד גירושין, יהיה זה עורך דין גירושין במרכז, או עורך דין גירושין בצפון או בדרום, כולל בדיקה של פרטים רבים הקשורים לתהליך. במידה ולא הוגשה תביעה, הוא מנחה את לקוחו היכן כדאי להגיש אותה, במדינת ישראל יש שתי אופציות – בבית הדין הרבני או בבית הדין לענייני משפחה. וברוב המקרים הליך הגירושין יתנהל במקום שבו הוגשה התביעה הראשונה, מצב זה נקרא מרוץ סמכויות. לשם כך, עורך הדין מורה ללקוחו לשמור על דיסקרטיות עד להגשת התביעה.

במידה ועורך הדין מבין לאור התמונה המוצגת בפניו כי ללקוחו לא משתלם להגיש תביעה וכדאי לו לחשוב על האופציה להסכם גירושין, הוא מנחה אותו כיצד לפעול ומה לדרוש מהצד השני. ממולץ להגיע לפשרה אם יש לזוג ילדים. לפי מחקרים, ילדים בכל מצב עוברים טראומה מהגירושין של ההורים והגירושין שלהם ישפיעו עליהם לטווח האורך, לכן כדי לרכך את המכה, חשוב להראות להם כי ניתן להגיע להסכם והבנה.

אך אם ההסכם הוא לא אופציה, עורך הדין יבנה את התיק בצורה כזו שתזכו בתביעת הגירושין. לצורך כך, יש לאסוף ראיות ועדויות שהסיבה לגירושין אכן מוצדקת. למשל אם יש חשש לבגידה מינית, אסור להסתמך רק על תחושה או סימנים לא ברורים, יש לאסוף ראיות מוצקות. במקרים מסויימים אף רצוי לשכור חוקר פרטי, שישיג תמונות או קטעי קול. אם מדובר במעילה כספית, יש להוציא את כל המסמכים מהבנק, של מצב החשבון, של החסכונות או תדפיסי צ'קים או כרטיסי אשראי. עורך דין גירושין מציג את הזכויות המשפטיות, כדי שהצד השני לא ירמה וינסה לקחת מה שלא מגיע לו מכם.

הסדרי ראייה ומזונות

אם מדובר במשפחה עם ילדים, עורך הדין דואג להסדרי הראייה. הם כוללים את חלוקת המשמרות על הילדים בין ההורים. בית הדין במקרים כאלה לרוב מורה על האם לגדל את הילדים, אך אם הוכח כי היא אינה יכולה מבחינת נפשית אז המשמורת תעבור לאב. אך בתי הדין משתדלים כן לבוא לקראת גידול הילדים אצל האם, כיוון שתפקיד האם בחיי הילדים הוא חיוני ומהותי.

עורך הדין דואג להסדרת המזונות. בית הדין לרוב פוסק שהאב ישלם שליש ממשכורתו – לא משנה כמה הוא מרוויח, אפילו אם הוא מרוויח משכורת מינימום. על האב לספק לילדיו את הצרכים הבסיסיים הכוללים אוכל, חינוך, ביגוד ועוד עד גיל 15, ומגיל 15 עד 18 האב עושה זאת מדין צדקה – כלומר לדאוג להם על פי יכולתם הכלכלית. גם האמא צריכה לדאוג להם מהבחינה הזו, עליה לספק לילדיה צרכים בסיסיים ככל האפשר לפי מצב הרווחה שלה.