רשתות מחשבים

בניית רשת תקשורת באמצעות חיבור לאינטרנט, רשת חוטית ורשת אלחוטית


נדמה כי יהיה קשה היום למצוא אדם בעולם המערבי שטרם נחשף לרשת האינטרנט, שהיא למעשה רשת המחשבים הגדולה ביותר בעולם ומעבר אליה, ליותר ויותר אנשים יש כבר רשת מחשבים קטנה יותר בבית, דבר שהפך להיות בסיסי ביותר בכל בית פרטי או בבית עסק שבו מחזיקים יותר משני מחשבים. בוודאי כאשר מדובר בחברות גדולות בהן מספר רב של מחשבים צריכים לפעול בשיתוף, תוך העברת נתונים ושימוש משותף באותם התקנים, רשת מחשבים היא כבר לא פריווילגיה אלא הכרח.

באופן הבסיסי ביותר רשת מחשבים היא האמצעי המאפשר למספר מחשבים או התקנים לדבר בניהם ולהעביר בניהם נתונים והיא משחררת אותנו מן הצורך להעביר את אותם נתונים באופן פיזי בין שני מחשבים או התקנים. הדוגמא הפשוטה ביותר היא בית פרטי בו מחזיקים בשני מחשבים, מדפסת אחת וראוטר router אחד אשר מספק את החיבור לאינטרנט ורשת המחשבים הביתית מחברת בין הארבעה כך ששני המחשבים משתפים בניהם את אותו בסיס נתונים, מחוברים לאותו חיבור אינטרנט ומחוברים לאותה המדפסת.

על מנת ליצור רשת מחשבים ביתית או רשת מחשבים גדולה יותר במקרה של בית עסק או חברה צריך באופן בסיסי לבחור בין שתי אפשרויות, הראשונה היא רשת חוטית והשנייה רשת אלחוטית. הרשת החוטית כשמה כן היא, רשת של חוטים או יותר נכון של כבלים המחברים באופן פיזי בין המחשבים וההתקנים ויוצרים את הרשת. החיסרון של רשת מחשבים חוטית הוא שהיא לעתים נתפסת כמסורבלת יותר ורבים מעדיפים לוותר על החוטים והכבלים, אך מצד שני היא נחשבת לאמינה יותר ויציבה יותר מהרשת האלחוטית.

מי שבוחר ברשת אלחוטית על מנת לוותר על הכבלים והחוטים ברוב המקרים זקוק לכרטיס רשת, דבר שהפך להיות טריוויאלי בכל מחשב אך במחשבים ישנים לעתים לא קיים ולכן עלול להוות בעיה ולמרות כי רבים נוטים לראות בה כפחות יציבה, בשנים האחרונות מרבית הרשתות האלחוטיות הן רשתות יציבות לא פחות מאלה החוטיות ונדמה כי מרבית רשתות המחשבים, הן הביתיות והן הגדולות יותר הן רשתות אלחוטיות.

כאמור יצירה של רשת מחשבים היא דבר אלמנטרי וכיום כל טכנאי מחשבים מוסמך ומנוסה ביצירה של רשת כזו, אך כאשר מדובר ברשתות מחשבים גדולות במיוחד בבתי עסק או חברות, בדרך כלל יעשה שימוש בשירותיה של חברת מחשבים וגם בהסמכה של מנהל רשת אשר יהיה אחראי על הניהול השוטף של הרשת, דבר הכולל ניהול סיסמאות והרשאות של המשתתפים על אותה הרשת.