רפואה סינית וסוכרת

מהי הרפואה הסינית וכיצד היא יכולה לעזור בטיפול במחלת הסוכרת.


הרפואה הסינית היא רפואה אלטרנטיבית המטפלת בבעיות רפואיות בדרכים בלתי קונבנציונליות כמו דיקור סיני או צמחי מרפא. רפואה זו החלה להתפתח בסין לפני כ־3,000 שנה על ידי רופאים שריפאו בעזרת הצמחים ועל ידי שוכני הרים מתבודדים שאכלו מן הצומח בלבד ועסקו באמנויות לחימה ובתרגילי נשימה. כיום צוברת הרפואה הסינית פופולאריות בקרב האוכלוסייה בישראל ובעולם, והיא משולבת עם הטיפולים הקונבנציונליים במרכזים הרפואיים. לרפואה הסינית מספר יתרונות על פני הרפואה הרגילה. ראשית, הרפואה הסינית שמה לה למטרה לטפל באדם ולא במחלה. לפיכך, הטיפול הוא אינדיבידואלי לכל מטופל ומטופל, ועל המטפל להיות רגיש וערני לכל מידע שמוסר המטופל כדי להעניק את הטיפול המתאים והייחודי. המטפל בודק את המטופל הן מבחינה גופנית – בדיקת לשון, דופק וכדומה – והן מבחינת הנפש – תשאול יסודי. שנית, הטיפולים אינם פולשניים ואינם גורמים לתופעות לוואי בלתי רצויות. ושלישית, הטיפולים ברפואה הסינית מחזקים את הגוף והנפש באופן כללי ומחסנים את האדם מפני בעיות רפואיות.

בזכות היתרונות שהוזכרו לעיל, מתאימה הרפואה הסינית לטיפול בכל סוגי המחלות ובכללן מחלת הסוכרת. חולי סוכרת מתאפיינים ברמות גבוהות של סוכר בדם בגלל כשל בתפקוד הלבלב שאינו מסוגל לייצר את כמות הורמון האינסולין הדרושה לוויסות הסוכר בדם. לרפואה הקונבנציונלית אין כיום פתרון למחלת הסוכרת, והיא נלחמת בעיקר בסימפטומים של המחלה בעזרת איזון רמות הסוכר בגוף על ידי תרופות, תזונה מותאמת וביצוע פעילות גופנית. הרפואה הסינית, לעומת זאת, מסוגלת להביא להחלמה מלאה של מטופלים החולים בסוכרת מבוגרים, אם הם מאובחנים בזמן. את סוכרת הנעורים רפואה סינית אינה מסוגלת לרפא לחלוטין, אך היא מטפלת בסימפטומים של המחלה ומונעת החמרה במצב. ענפי הטיפול העיקריים במחלת הסוכרת הם דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה מותאמת אישית ואריקולותרפיה (דיקור באוזן לצורך הקלה בתחושת הרעב).

ענפי הטיפול העיקריים של הרפואה הסינית הם דיקור,טווינה, צמחי מרפא, תזונה סינית וצ'י קונג. לעתים עובר המטופל רק אחד מן הטיפולים האלה ולעתים משלב המטפל בין שני הטיפולים – בהתאם לנתוניו הגופניים והנפשיים של המטופל ובהתאם לבעייתו הרפואית. נסקור בקצרה את חמשת ענפי הטיפול הללו. הדיקור הסיני כולל החדרת מחטים לנקודות מסוימות בגופו של המטופל כדי ליצור זרימה אנרגטית ולעורר את תגובת הריפוי. טיפול זה מתאים במיוחד לסובלים לכאבי שרירים – כאבי גב, צוואר או ברכיים. הטווינה היא פיזיותרפיה סינית הממריצה אנרגיה ודם לאזור המחלה כדי לרפאו. הטיפול כולל עיסוי גוף המטופל, מתיחות גוף והנעות מרפקים. הטווינה יעילה לטיפול בבעיות כמו צוואר תפוס, פריצת דיסק או כאבי גב. טיפול בעזרת צמחי מרפא וחומרים טבעיים הוא הענף הקדום ביותר ברפואה הסינית וניתן לשלבו עם הטיפולים האחרים. צמחי המרפא מטפלים בבעיות כמו אסטמה, כאבי ראש, הפרעות שינה וחרדות. התזונה הסינית דוגלת בצריכת מזונות טבעיים בהתאם לאנרגיית המזונות שבאה לידי ביטוי בטעם, בעוצמת החום, בתנועה ובאיברי הגוף המושפעים מהם. היא יעילה לטיפול בבעיות במערכת העיכול: שלשולים, השמנה, מעי רגיז ועוד. טיפול הצ'י קונג הוא סדרת תרגילים – תרגילי איזון ותרגילי נשימה – המיועדת לאזן את האדם הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית. הצ'י קונג עוזר בשיפור הריכוז ומעלה את איכות החיים של המטופל.