וילונות למוסדות ציבוריים

וילונות משרדיים לעסק ולמוסדות ציבור: בתי ספר, בתי חולים ובתי כנסת


כאשר אתם מחליטים על הלבשת חלונות הבית שלכם, האפשרויות הן בלתי מוגבלות, בדים, צבעים, צורות, סגנון – כל מה שתמצאו מתאים לטעמכם. לעומת זאת, במוסדות ציבוריים, כגון: משרדים, מוסדות בריאות, בתי ספר, בתי כנסת ואפילו סטודיו צילום לפרסום, החשיבה היא שונה ואמורה לשרת מס' פונקציות בהתאמה לא רק למראה החדרים, אלא גם למה שהמוסד או העסק מעוניין לשדר ללקוחות המבקרים בו, תוך התחשבות גם בשירות אותו אנו מעניקים.

  • במשרד – וילונות למשרד אמורים לשדר רשמיות, צניעות ואלגנטיות מעודנת. הם אמורים להעניק קישוט מעודן, אך מצד שני גם לאפשר הצללה מוחלטת על פי הצורך. מכיוון שבמשרד מנהלים פגישות ויש צורך לשמור על תחושת פרטיות, רצוי שהוילונות יהיו עבים כך שהאור לא יחדור פנימה. לחילופין, ניתן להשתמש בוילון כפול, עם בד עדין יותר ודק בתוך החדר ובד כבד יותר ועבה מתחתיו, כך שהמראה לא יהיה כבד וקודר, אך בכל זאת לא מסוונר. הגוונים המומלצים במשרדים הם גווני החום הבהיר ובז', גווני הכחול כהה או הירוקים הכהים.
  • במוסדות לימודיים – נושא וילונות לבית ספר מתחלק לשניים: בתי ספר יסודיים והכיתות הנמוכות יותר ומכללות. בבתי ספר, במיוחד בכיתות הנמוכות הרעיון הוא לשוות מראה של עליזות ולהעניק תחושה של חמימות. כיתת הלימוד היא צבעונית בד"כ ועל הקירות תלויים דמויות מעולם הטבע והחי, הריהוט בד"כ צבעוני ואף לעיתים מניחים שטיחים צבעוניים על הרצפה. כדי להעניק מראה משלים, רצוי שהוילונות יהיו חלקים ולא מקושקשים, אך לבחור בצבעים חיים בגוונים של בורדו ואדום כהה, ירוקים בהירים וכחולים בהירים. רצוי להתאים את צבעי הוילונות לשטיחים המונחים על הרצפה או לצבעי הריהוט, כדי שיהיה חיבור בין הגוונים.
  • בבתי חולים – גם בבתי חולים ישנם הבדלים בוילונות בחדרי הילדים ובחדרי המבוגרים. הוילונות משרתים מס' תפקידים חשובים: החשוב ביותר הוא נושא הפרטיות, בעיקר וילונות המפרידים בין מיטות החולים וגם על החלונות. כמוסד ציבורי רשמי, הרעיון הוא לשמור גם צניעות ולא להשתמש בצבעים מנקרי עיניים, אלא אם מדובר בחדרי הילדים – שם הרעיון הוא להפיח שמחה ורגיעה לילדים, כך שהוילונות המועדפים יהיו בעלי דוגמאות ובגוונים בהירים. בנוסף, גם בחדרי הילדים וגם בחדרי המבוגרים, יש צורך להשתמש בוילונות כהים, אשר ימנעו את כניסת השמש בשעות היום, כאשר החולים נחים והאור עלול להפריע להם. לכן, בדי הוילונות הנמצאים בשימוש בבתי חולים יהיו בדים עבים ולא שקופים. כמו כן, הבדים בבתי החולים אמורים להתאים לתקן קבוע של עמידה בכללי בטיחות נגד אש וגם נושא התחזוקה של הוילונות הוא בעל חשיבות. הצבעים המועדפים בבתי חולים, בחדרי המבוגרים, יהיו גווני הכחול הכהה והירוק הכהה.
  • בתי כנסת – במקרה של וילונות לבתי כנסת השימוש בבד באופן כללי הוא רחב. לא רק מותקנים וילונות על החלונות, אלא אף בד אשר מעטר את ארון הקודש ואף בד אשר אמור לשמש כמחיצה בין איזור הנשים ואיזור הגברים. הנטייה בבתי הכנסת היא להשתמש בבדים איכותיים ועבים, בד"כ בעלי רקמה של מלל ומוטיביים יהודיים שונים (מגן דוד, אריות, כתר תורה ועוד). הבד אשר יעטר את ארון הקודש, יהיה בד יוקרתי מאוד, כגון קטיפה, כאשר העיטורים המקשטים אותו עשויים לעיתים בעבודת יד עדינה ומיוחדת. בדי הוילונות בחלונות בית הכנסת הם בעלי חשיבות שונה, מאשר קדושת בדי ארון הקודש. העדפה היא להתקין וילונות כהים ועבים. גם בכדי לאפשר את ניצול אור החשמל, שלא מכבים בשבתות, גם לשמירה על אווירה של חמימות ואינטימיות וגם כווסת לטמפרטורה בחללים הגדולים.