עורך דין פלילי

אם מצאת את עצמך זקוק לשירותיו של עו"ד פלילי, יש כמה דברים שחשוב שתדע


מי שדואג לצפות בחדשות או לקרוא עיתון מדי יום, וודאי נתקל לא מעט בידיעות אודות פתיחת משפט פלילי ובין אם למשפט עמד איש ציבור מוכר ובין אם אדם אנונימי, אף אחד מאיתנו לא יכול לתאר לעצמו מצב בו הוא עצמו יעמוד למשפט פלילי בגין עבירה כלשהי. יחד עם זאת הטעות הגדולה ביותר שניתן לעשות כאשר אנו מואשמים בעבירה פלילית או עומדים במרכזה של חקירה פלילית, היא לדבוק בחפותנו ולצפות כי גלגלי הצדק יעשו את עבודתם. גם אם אנו בטוחים במאת האחוזים כי אנו מואשמים על לא עוול בכפינו, ישנה חשיבות עליונה לשכירה של עורך דין פלילי שיצליח להביא לביטול ההאשמות מהר ככל הניתן.

מבין כלל ההתמחויות בעריכת דין, כמו למשל דיני משפחה או גירושין, מקרקעין, דיני ירושה ועוד, נדמה כי התחום הפלילי הוא זה המוכר לנו יותר מכל, כנראה משום שאלו גם המקרים המושכים את ההתעניינות התקשורתית הרבה ביותר. זהו גם התחום היחידי בו המדינה תמנה לאדם עורך דין פלילי מטעמה במידה וזה אינו מסוגל לשכור לעצמו ייצוג משפטי. אילו המקפידים לצפות בחדשות וודאי למדו להכיר כבר פרצופים מוכרים של עורכי דין פליליים מפורסמים אשר מגנים על לקוחות אשר הואשמו בעבירות קשות של אלימות, אלימות במשפחה, אונס, סחר בסמים, הטרדה מינית, הריגה, גרם מוות ברשלנות וגם רצח.

משום שמגוון העבירות אשר בגינן אנו עלולים להזדקק לשירותיו של עורך דין פלילי רבות ומגוונות כל כך, כיום חשוב לשכור עורך דין פלילי אשר לא רק מתמחה בפלילים אלא גם בסוג מסוים של עבירות. כך לדוגמא אדם אשר מואשם בעבירת סמים כמו החזקה שלא לשימוש עצמי זקוק לעורך דין פלילי המתמחה בעבירות סמים ולא לעורך דין המתמחה בעבירות צווארון לבן כגון הלבנת הון או עבירות מס.

למרות שאנו רגילים לראות עורכי דין מגנים על לקוחותיהם בבית המשפט, מי שעומד מול אישומים פלילים כלשהם חשוב שישכור עורך דין פלילי בשלב מוקדם ככל הניתן, כבר בשלבים בהם אנו יודעים על מעורבותנו בחקירה פלילית כלשהי וגם אם אנו בטוחים במאת האחוזים בחפותנו. יחד עם זאת לעולם לא מאוחר מדי לשכור עורך דין פלילי וכזה יכול לשמש אותנו גם במקרים בהם אנו נמצאים כבר לאחר המשפט הפלילי כמו במקרים של עתירות אסירים, בקשות חנינה, ייצוג בוועדות שחרורים או מחיקת רישום פלילי.

מרגע ששכרנו עורך דין פלילי תפקידו הוא לייצג אותנו מול הרשויות השונות ולהתמודד עם האישומים העומדים נגדנו בין אם במסגרת חקירת משטרה ובין אם בבית המשפט. מתוקף תפקידו עורך הדין הופך למיופה כוח שלנו ומעבר לכך שהוא מורה לנו מתי עלינו לענות ומתי לשתוק או האם עלינו לעבור בדיקת פוליגרף, עורך הדין אחראי גם על גיבוש אסטרטגיית פעולה, בהתאם לסוג ההאשמות וחומרת העבירה, זאת מתוך מטרה לערער את התביעה ולהוביל במקרה הטוב לביטול כל האישומים נגדנו.

למי שאכן מצא עצמו עומד מול אישומים בגין עבירה פלילית וצריך עתה לשכור לעצמו מהר ככל הניתן עורך דין פלילי, מומלץ לערוך סקר שוק רציני ויסודי, על מנת להבטיח כי האדם הנכון ייצג אותו ולכן במקרים רבים מומלץ לווא דווקא לבחור בעורכי דין בעלי שם מפורסם אשר עלולים לא למצוא את הזמן הראוי להקדיש לתיק עקב ריבוי לקוחות ולבחור במקום בעורך דין מנוסה לא פחות, אשר ימצא את הזמן לייצג אותנו כראוי וללוות אותנו דרך השלבים השונים, מתוך תקווה להגיע לתוצאות הטובות ביותר.