עורך דין צבאי

הכירו את מערכת השיפוט הצבאית. כיצד ניתן לטפל במגוון עבירות הייחודיות לצבא, ומדוע בכלל צריך ייצוג של עורך דין צבאי.


מערכת השיפוט בצה"ל מנוהלת בנפרד מהמערכת השיפוטית של ישראל והיא מקייימת חוק שיפוט צבאי משלה. בהתאם לכך, גם בתי הדין הצבאיים, מתקיימים בנפרד מבתי הדין האזרחיים והם נותנים מענה למסגרת הצבאית, על העבירות הייחודיות שלה, תוך ניהול המשמעת הצבאית.

המערכת הצבאית מנהלת 2 ערכאות שיפוט עיקריות: הדין המשמעתי והדין הפלילי. הדין המשמעתי נותן מענה לעבירות אשר קשורות למשמעת ונידונות במסגרת המקומית הצבאית בו שוהה החייל. מי ששופט בדיון זה, יהיה בד"כ המפקד הישיר של החייל.

מי שאמון על ייצוג וסיוע משפטי במערכת הצבאית הינו עו"ד צבאי, אשר הוסמך לכך ובקיא בכל הקשור לשיפוט הצבאי, על חוקיו ודרכי עבודתו. במקרה שבו עובר החייל עבירת משמעת, הוא אינו זכאי לייצוג ע"י עורך דין צבאי, אך אין מניעה להיוועץ עו"ד צבאי ולהיעזר בו. גם אם בוצעה הרשאה על תלונה בעבירה משמעתית, עדיין ניתן לערער עליה, תוך 15 יום ממתן ההחלטה וגם בצעד משפטי זה, יסייע עו"ד צבאי לחייל.

הערכה השיפוטית הפלילית בצה"ל, מתייחסת לעבירות קשות, כגון: עריקות, עבירות מין, סחר בנשק, גניבה של נשק, עבירות סמים, אלימות ועוד. זהו תחום שיפוטי שונה לחלוטין והוא מנוהל באופן שונה מהדין המשמעתי. בדין הפלילי מבוצעת חקירה, אשר נערכת ע"י המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) וישנן עבירות שנחקרות אך ורק ע"י מצ"ח, כגון: עבירות מין וסמים, עבירות נשק, טיפול בעריקים ועוד. כאשר מצ"ח מסיימים את חקירתם, הם מעבירים את החומר לפרקליטות הצבאית, שם יוחלט האם להגיש כתב אישום.

הדין הפלילי בצה"ל נחשב כחמור וזה הזמן שלכם לפנות לבקשת סיוע וייצוג באמצעות עורך דין צבאי – זו זכותכם ואתם זקוקים במקרים אלה לכל עזרה אפשרית. פניה לעו"ד צבאי תוריד את תחושת הלחץ ותסייע גם להרגיע את המשפחה של החייל. עו"ד צבאי בקיא ומנוסה יבדוק את האשמות על בוריין, יעניק תמיכה ויסייע בכתיבת כתב ההגנה. הוא זה אשר ינהל את המשא ומתן עם מצ"ח, עם הפרקליטות וכל גוף אחר, על פי הצורך.

פניה לעו"ד צבאי במסגרת הדין הפלילי, יכולה לשנות את חומרת העבירה ולמנוע מכם לעשות מעשים מתוך לחץ וחוסר ידיעה. עוה"ד הצבאי יעשה עבור החייל כל מה שניתן, כדי להקטין את הנזקים שיגרמו לחייל, בין היתר לערער על חומרת העונש, לסייע במחיקת הרישומים הפליליים במשטרה ובאופן כללי לדאוג לזכויות החייל.